Kapitalizmus sa topí. .. .. v dlhoch

25. apríla 2012, Peter Nišponský, Nezaradené

Zdroje Aktuality.sk, Eurostat

 

Kapitalizmus v Európe sa topí v ohromných nezvládnuteľných dlhoch. Na konci minulého roku dosiahla zadĺženosť štátov eurozóny astronomických 87,5 % HDP, v krajinách EÚ 83,5 %! Údaje uviedol Eurostat.

Rekordná zadĺženosť je v mnohých krajinách, ktoré sú tesne pred zrútením ekonomík. Napríklad v Grécku evidovali ku koncu roku 2011 zadĺženosť 165,3 % voči HDP, v Taliansku 120,1 percenta a v Írsku 108,2.%!

Slovensko je so svojou 43,3-percentnou zadĺženosťou pod európskym priemerom. Za nami je už len Lotyšsko, Česká republika, Litva, Švédsko, Rumunsko, Luxembursko, Bulharsko a Estónsko.

 

Až na dve výnimky (Švédsko a Luxembursko) sú najmenej zadĺžené nové krajiny EÚ a eurozóny, v ktorých ešte pred dvadsiatimi dvomi rokmi vládli komunistické strany a fungovali na princípoch socialistickej ekonomiky. Dôvody sú jednoznačné.

 

Kríza v starých členských krajinách začala dávno pred prevratom a rozbitím „Východného bloku“. Do EÚ  a eurozóny vstúpili nové členské krajiny z bývalého tzv. „Sovietskeho bloku“ nezadĺžené so značnými aktívami a vyrovnanými ekonomikami. Za 20 rokov boli brutálne rozkradnuté, ale kondícia ich ekonomík ešte z obdobia vlády komunistov bola na tak vysokej úrovni, že ani za viac ako 20 ročné obdobie ich nedokázali zahraniční, ani domáci kapitáloví „vysávači“ zruinovať na úroveň starých členských krajín.

Preto má i Slovensko ešte rezervu (podpriemernú zadĺženosť), ktorú nastávajúca jednofarebná vláda tzv. sociálnej demokracie „úspešne“ zvýši v najbližšom období.

 

Čísla neklamú!  Sú dramatické predovšetkým voči smiešne nereálnym plánom EÚ znížiť zadĺženosť národných ekonomík pod 60 % HDP. V súčasnosti má totiž viac ako 60-percentnú zadĺženosť až 14 krajín EÚ.

 

Celá Európa, EÚ i Slovensko pokračujú teda tzv. „Gréckou cestou“ od krízy ku krachu. A na tom nezmenia nič ani krásne predsavzatia a chlácholivé slová lídrov krajín EÚ, a ni Róberta Fica o nových riešeniach a „ISTOTE“. Doplatíme na to len a len my – vykorisťovaní.

Ešte stále veríte neoliberálnej a antikomunistickej téze, že socialistická ekonomika a hospodárstvo riadené komunistami bolo zlé ?